Každý z nás potřebuje někdy relax. Něco, čím se uvolní a potěší. Ačkoliv jsem lízací podložku zařadila k čmuchacím hrám, nejde tu primárně o čumák respektive čich, ale o práci jazykem. Psi se vylizováním uklidňují, protože se u toho vylučují endorfiny.
Problém ale nastává, pokud se psi ve stresu naučí lízat sebe samotné, hlavně packy. Vzhledem k tomu, že jim to, díky endorfinů, přináší příjemné pocity, snadno se na chování stanou závislí a těžko se odnaučuje. Bohužel, toto chování může vyústit až v bolestivě zahnisané packy nebo to zbytečně podpořit kvasinky. Z toho důvodu je vhodné pomoci psovi čelit stresu. Už samotná procházka, kde si může počíst pesemesky, trošku zahrabat, zacvičit si s vámi nebo si v trávě pohledat pár pamlsků, psa nabije.
Co když se ale taková procházka nekoná?
Například máte štěňátko, zraněného psa na klidovém režimu, seniora s artrózou, chcete odreagovat psa během závodů a neunavit jej nebo se vrátíte z práce večer. V tu chvíli nastupují čmuchohrátky doma! Jednou z mnoha a mnoha variant je právě lízací podložka, která mi přijde vhodná i pro štěňátka narozdíl od jiných čmuchohrátek.
Práce s ní je poměrně jednoduchá. Vezmete různé ingredience a vetřete je do podložky nebo je tam vyskládáte. Následně ji naservírujete psovi. Při vylizování zajistěte psovi co nejklidnější prostředí.
Existují přímo podložky na lízání (Trixie Lízací podložka, Amazon – LickiMat), ale dají se použít i některé protihlatací podložky či misky. U těch, které nejsou na vylizování přímo určeny, si hlídejte, aby pes nebyl frustrován, že mu to nejde. Frustrace se obvykle projevuje tak, že se pokusí hlavolam zničit nebo od něj po chvilce marného zkoušení odejde. Pokud psa chcete navykat, použijte velké kousky, aby šly snadno vyndat a tím frustraci předejdete.
Pokud je vedro, je možné základ zmrazit a případný zbytek vyskládat poté. Osobně velké zmrzlé kusy nedoporučuji kvůli možnému zánětu žaludku.
Paštiková klasika
Základem je paštika, můžete si ji koupit nebo vyrobit. Pro ozvláštnění můžete použít na kostičky nebo větší kousky nakrájené ovoce a zeleninu. Pokud budete experimentovat s druhy, přesvědčte se, zda je daná potravina pro psy vhodná. Přidat můžete i různé pamlsky a granule.
Ovoce a zelenina (příklad): jablko, hruška, mrkev, petržel, celer, dýně hokkaido, borůvky, maliny, jahody, banány, meloun
Paštiky (příklad): Trixie, Healthy meat (Salač)
Doplňky na ochucení nebo naopak pokud je potřebujete do psa dostat (příklad): krill (zdroj EPA a DHA), pivovarské kvasnice (B-komplex), zelená mušle (glukosamin), spirulina (antioxidanty), kelpa (čistí zuby, podpora pigmentu – pozor, obsahuje jód, který je pro psa při vyšších dávkách toxický, není vhodná pro psy se špatnou štítnou žlázou) – beru z Krmiva Hulín, popřípadě kurkuma/zlatá pasta
Svačinková rozmlsaná
Další výborná surovina, co psa zabaví, je med. Obzvláště teď na podzim, kdy je potřeba posilovat imunitu. Další možnosti na posílení je z kurkumy zlatá pasta nebo šípek. Doplňky ale pečlivě vybírejte, ať toho do psa nedáváte příliš mnoho najednou.
Mléčné výrobky u psů nejsou důležitou složkou potravy, pravdou je i to, že v průběhu života psa se i snižuje schopnost pracovat s laktózou. Na druhou stranu, pokud pes nemá výrazné problémy a nám nějaký ten tvaroh či bílý jogurt zbyde… nemusíme váhat.
Zelenina může být podávaná i sušená. Příjemné tvary jablek/dýně atd. nabízí Dromy.
Rychlá sváča
Mezi lidmi se traduje spousta pověr. Jednou je i to, že bílek je zlo. Ano, obsahuje avidin, který váže biotin, ale neměli bychom zapomínat i na fakt, že jsou mu přisuzovány mimořádné antimikrobiální a antioxidativní vlastnosti. (Zdroj: Fritzová – BARFování)
Zeleninové pyré
Zelenina bývá označována jako zbytečná součást potravy psa. Není. Obsahuje vlákninu a antioxidanty. Pes je nevýhradní masožravec na rozdíl od kočky, která je výhradním masožravcem a zelenina je u ní skutečně o ničem.
Nakrájejte zeleninu na kousky a dejte ji do mixéru. Poté ji podlejte vodou a rozmixujte. Čím jemnější, tím lepší. Zvýšíte tak její stravitelnost. Takto hotový mix můžete dochutit olejem (krillový, lososový) nebo práškem z krillu, aby byl pro psa atraktivnější. Jestliže máte popelnice jako já, řešit to nemusíte.
Jako další stimulaci můžete použít různě velké pamlsky nebo granule. Pro psa je vhodné mít pestrý zdroj proteinů (což znamená alespoň dva až tři), tím si můžeme pomoct právě pamlsky, které budeme používat třeba při čmuchohrátkách. Pokud máte velkou spotřebu, není na škodu použít granule. Granulí je velmi velký výběr. U pamlsků mám ozkoušené Chewies monoprotein, Mslky od Salače, Dr.Animal nebo Krmiva Hulín.
Zdroj: Eliška Šuhaj I Bulíkoviny.cz